W

Wentylacja lekiem na ból głowy? Naprawdę?

Kto by pomyślał, że zwykła wentylacja może być skutecznym lekiem na ból głowy. A jednak. Dziś chcemy poruszyć ten temat, aby uświadomić Wam, że zła wentylacja pomieszczenia, może prowadzić do bólu głowy, który jest dla nas znakiem ostrzegawczym. Owszem, może to być sygnał niedyspozycji po wieczornym spotkaniu z przyjaciółmi, jednak jeżeli zdarza się często, lepiej sprawdźcie swoje systemy kominowe, w których znajdują się najczęściej rury od wentylacji. Najczęściej niewiedza powoduje, że nie zdajemy sobie sprawy z problemu, a przyczyną bólu głowy może być zbyt duże stężenie dwutlenku węgla we wdychanym powietrzu.

Dwutlenek węgla – dlaczego może być groźny?

Dwutlenek węgla pojawia się w naszym otoczeniu poprzez wydalanie go z naszego organizmu podczas wydychania. Jest to bezwonny i bezbarwny gaz, nic zatem dziwnego, że często nie odczuwamy jego nadmiaru w powietrzu. Badania wskazują, że gaz ten w czystym powietrzu występuje w stężeniu 0,03%, a na terenach przemysłowych i w aglomeracjach miejskich, jego wartość może, ale nie musi wzrosnąć do 0,06%. Takie stężenie praktycznie nie jest zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzkiego, jeżeli przebywamy na powietrzu. Inaczej jest, kiedy znajdujemy się w zamkniętym pomieszczeniu, szczególnie jeżeli wentylacja w nim pozostawia wiele do życzenia.

Trochę matematyki

Badania pokazały, że człowiek podczas jednego wydechu wydala ze swojego organizmu około 4% dwutlenku węgla. Mnożąc to przez ilość oddechów wykonywanych w ciągu minuty czy godziny – stężenie gazu wzrasta w zastraszającym tempie. Warto pamiętać, że dwutlenek węgla jest znacznie cięższy niż powietrze, co oznacza, że będzie gromadził się w niższych partiach zamkniętego pomieszczenia. Ma to szczególne znaczenie w biurach i sypialniach, gdzie spędzamy czas siedząc lub leżąc. Jeżeli zastanawiałeś się za czasów studenckich, dlaczego boli Cię głowa po przespanej nocy na materacu, masz odpowiedź. Nie był to powód zeszło nocnej balangi, a duże stężenie dwutlenku węgla, który umiejscowił się tuż nad podłogą.

CategoriesBez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *