W

Wentylacja a ruch powietrza w mieszkaniu. Część I

Kilka artykułów wstecz poruszyliśmy temat zanieczyszczeń powietrza, które mogą pojawić się w każdym domu, a szczególnie w tych, gdzie niezbyt sprawnie działa wentylacja. Dziś, aby dopełnić tematu, chcemy poruszyć kwestię ruchu powietrza w mieszkaniu oraz jego wpływu na stężenie zanieczyszczeń.

Cięższe i lżejsze gazy – jak się mają do cyrkulacji powietrza?

Czy wiedziałeś o tym, że zanieczyszczenia, w tym również gazy zagrażające zdrowiu i życiu człowieka, jeżeli porównać je do powietrza, mają różną ciężkość? Biorąc ten fakt pod uwagę, jasnym staje się, że te lżejsze takie jak czad, unoszą się zawsze w górnej części pomieszczenia, zaś te cięższe, tak jak dwutlenek węgla – w dolnej. Co to oznacza? Otóż tyle, że dobra wentylacja musi usuwać zarówno te pierwsze, jak i te drugie zanieczyszczenia, w związku z czym ruch powietrza powinien odbywać się na różnych wysokościach.

Jak zmienić ruch powietrza we wnętrzu?

Skoro powietrze powinno krążyć po całym pomieszczeniu, nasuwa się pytanie – jak to zrobić? Doskonałym czynnikiem, pomagającym wentylacji w odpowiedniej cyrkulacji, jest temperatura. Powszechnie wiadomo i mamy nadzieję, że Ty również zdajesz sobie z tego sprawę, że ciepłe powietrze zawsze gromadzi się w górnej powierzchni pomieszczenia, zaś chłodniejsze w dolnej. Nie powinien Cię zatem dziwić fakt, że wszelkie kratki wentylacyjne montowane są w górnych partiach ścian. Właśnie w tym miejscu gromadzi się ciepłe powietrze, które przewędrowało przez wszystkie pomieszczenia i zebrało z nich wszelkie zanieczyszczenia. Kratka umożliwia mu opuszczenie pomieszczenia poprzez przewód wywiewny i komin.

Mając powyższą wiedzę, musisz pamiętać o tym, aby tak umieścić dopływ powietrza do pomieszczenia, aby miało ono szansę zebrać również zanieczyszczenia, które znajdują się w dolnej części, czyli przy samej podłodze. Dlatego, jeżeli marzy Ci się klimatyzacja, umieść ją przy samym suficie. Zimne, czyste powietrze stopniowo będzie przedostawać się na dół, wypychając ku górze to zanieczyszczone.

CategoriesBez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *