N

Na jakiej zasadzie działa naturalna wentylacja?

Choć od jakiegoś czasu słychać o nowych technologiach, wykorzystywanych w nowoczesnym budownictwie, w sprawie wentylacji raczej nic się nie zmieniło. Pomimo tego, że dostępne są wentylacje hybrydowe czy inne tego typu wynalazki, prawie 90% osób korzysta z najprostszego rozwiązania, które nie wymaga zbytniego nakładu kosztów – wentylacji naturalnej. Chcecie wiedzieć, na jakiej zasadzie działa? Przeczytajcie poniższy artykuł.

Czym jest wentylacja naturalna i jak działa?

Wentylację naturalną uzyskuje się poprzez rozszczelnione lub otwarte okna oraz urządzenia nawiewne, które pozyskują powietrze z zewnątrz. Działa na zasadzie wyporu termicznego – świeże, chłodniejsze powietrze dostaje się przez otwory do pomieszczenia, wypierając ocieplone, znajdujące się wewnątrz. To drugie zostaje wypchnięte do góry, dzięki czemu jest w stanie wraz z zanieczyszczeniami ujść kanałami wentylacyjnymi na zewnątrz. Można stwierdzić, że układ ten jest doskonały. Jednak w praktyce okazuje się, że nie zawsze.

Czynniki, które wpływają na skuteczność naturalnej wentylacji

Prawidłowe działanie wentylacji naturalnej uzależnione jest od wielu czynników. Poniżej przedstawimy najważniejsze:

  • różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz – jeżeli będą podobne, jak to ma miejsce w upalne letnie dni, wentylacja naturalna może nie działać prawidłowo
  • wysokość i wielkość komina – im komin wyższy i szerszy, tym lepsza przepustowość ciągu kominowego
  • wiatr – co ciekawe ma on ogromny wpływ na naturalną wentylację. Okazuje się, że ten opadający jest w stanie cofnąć wypychane powietrze wraz z zanieczyszczeniami z powrotem do pomieszczenia, z którego uchodzą, zaś silny może wytwarzać dodatkowe podciśnienie w systemie kominowym
  • ukształtowanie terenu

Problemy z odpowiednim ciągiem pojawiają się zawsze w określonych porach roku. Nie trzeba ukrywać, że wentylacja uzależniona jest od różnicy temperatur, jakie panują w środku budynku i na zewnątrz. Jeżeli te znacznie się od siebie różnią – wentylacja będzie działać, jeżeli jednak będą do siebie zbliżone, możemy zapomnieć o wentylacji naturalnej.

CategoriesBez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *