C

Czy istnieje energooszczędna wentylacja?

Budowa domu niesie ze sobą wiele decyzji, które musi podjąć inwestor. Jednym z kluczowych kryteriów, które powinien uwzględnić w każdym procesie decyzyjnym, jest energooszczędność. Nie chodzi tutaj tylko o wysoki i ciągle rosnący koszt energii, ale przede wszystkim o coraz bardziej rygorystyczne przepisy, które są wprowadzane do polskiego prawa. Obecnie każdy budynek musi spełniać określone parametry. Również wentylacja musi być odpowiednio dobrana. Akurat, jeśli chodzi o ten temat, energooszczędność to nic innego, jak odzysk ciepła. Dziś jednak nie o tym chcielibyśmy napisać. Celem dzisiejszego artykułu jest zwrócenie uwagi na koszt energii, która potrzebna jest do prawidłowej pracy całego systemu.

Jakiej kwoty możesz spodziewać się przy pracującej wentylacji?

Jeżeli choć raz w życiu miałeś w swoim domu wentylację, zapewne zdajesz sobie sprawę z faktu, że cały system pracuje przez całą dobę, 365 dni w roku. Oznacza to, że jeśli wentylacja posiada urządzenia, które muszą być podłączone do prądu, aby dobrze funkcjonować, suma, jaką wydałeś w ciągu roku na energię elektryczną, będzie pokaźna. Jeżeli chcesz sprawdzić, ile dokładnie wydałeś w danym roku na wentylację, pomnóż liczbę godzin w roku przez moc nominalną [W].

Inaczej będzie w przypadku urządzeń, które w pierwszej kolejności do napędu wykorzystuje energię odnawialną, czyli wiatr, a dopiero w późniejszym procesie, jeżeli ten jest zbyt słaby, wykorzystuje do wentylowania energii elektrycznej. Jeżeli posiadasz właśnie tego typu urządzenie, możesz przypuszczać, że Twoja wentylacja będzie energooszczędna, pod warunkiem, że często będzie wiał wiatr o odpowiedniej sile, który będzie w stanie rozruszać turbinę.

Jak widać, jednoznaczna odpowiedź na pytanie, czy na rynku można dostać energooszczędną wentylację, raczej nie istnieje. Wszystko zależy od mechanizmów, jakich użyto do jej produkcji, jak również od tego, jaką energią jest napędzana. Najważniejszym jednak w tym wszystkim jest fakt, żebyś zdawał sobie sprawę z tego, że tego typu urządzenie jest potrzebne w każdym domu. Zajrzyj na https://www.firend.pl/system-wentylacyjny/

CategoriesBez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *