B

Ból głowy a dwutlenek węgla – skala problemu

Poprzedni artykuł, mamy nadzieję, uzmysłowił Ci, że dobra wentylacja to podstawa udanej nocy. Dzięki niej zawsze obudzisz się wypoczęty i pełen energii. Jeżeli nie przeczytałeś wcześniejszego artykułu, zachęcamy do lektury. Dowiesz się z niego, dlaczego ból głowy może być sygnałem do przejrzenia kominów. Dzisiejszy artykuł chcemy poświęcić eksperymentowi, który ma udowodnić, że zbyt duże stężenie dwutlenku węgla oraz częste bóle głowy mogą mieć wspólny mianownik.

Symulacja – ona pomoże zrozumieć

Aby nie być gołosłownym, dokonamy pewnych obliczeń, które mają na celu uzmysłowienie Tobie i innym czytelnikom skali problemu, jakim jest wysokie stężenie dwutlenku węgla w pomieszczeniu. Zostań z nami.

Twoja sypialnia ma kubaturę piętnaście metrów sześciennych. Zakładamy, że przed snem zawsze wietrzysz sypialnię, więc powietrze w niej jest takie samo, jak na zewnątrz. Śpisz ze swoją partnerką, co oznacza, że łącznie wydzielacie przez 8 godzin około 0,4 m3 dwutlenku węgla. W wentylowanym powietrzu, gdzie minimalny dopływ powietrza wynosi 20 m3/h dla jednej osoby, stężenie gazu wzrośnie do 0,27%. Jeżeli jednak Twoja sypialnia nie posiada wentylacji lub ta jest uszkodzona albo złej jakości, stężenie to wzrośnie do 2,6%.

Takie stężenie dwutlenku węgla może doprowadzić Ciebie i Twoją partnerkę do bólu głowy. Jeżeli nie przewietrzysz pomieszczenia, stężenie dwutlenku będzie wzrastać, a Wy możecie czuć się coraz gorzej. Mogą pojawić się zaburzenia widzenia i trudności w oddychaniu, a nawet utrata przytomności. Jeżeli stężenie dojdzie do poziomu 10%, przebywanie w sypialni może zakończyć się śmiercią. Pamiętaj zatem o odpowiedniej wentylacji wszystkich pomieszczeń w Twoim domu. Chyba nie chciałbyś, aby Tobie i Twojej rodzinie stała się krzywda z powodu nadmiernego stężenie dwutlenku węgla. Możesz temu zapobiec, wystarczy odpowiednio dopasowany system kominowy oraz dobrze zamontowana wentylacja, która zadba o odpowiednią cyrkulację powietrza.

CategoriesBez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *